Органично градинарство


Независимо дали разполагате с няколко квадратни метри или  с голям двор и градина, всяко стръкче зеленина помага за пречистване на въздуха, спира ерозията на почвата и прави живота ни по-ведър. Поддържането на това пространство чисто от химикали ще опази вас, вашето семейство, животните и водата  в района от вредни токсини.

Органичното градинарство започва от почвата. В здравата почва виреят здрави растения, които могат да отблъснат плевели, вредители и заболявания без третиране с химикали. Занесете почвата си за анализ рано през пролетта (домашни  комплекти за анализ се продават вече в центрове за продажба на градинско оборудване). Тези тестове ще ви покажат какво липсва в почвата и от какви органични съставки се нуждае.

Компостът, направен от гнила органична материя, е най-добрият универсален тор. Той подобрява физичното и биологичното състояние на почвата, осигурява благотворни микроорганизми, отличен дренаж и основни хранителни съставки необходими на растенията.

Използвайте лопата или мотика за да преобърнете почвата и да я направите по-рохкава. Прекопаването е важна част от подготовката на почвата:

  • позволява на корените да стигнат по-надълбоко без да са възпрепятствани  от камъни и буци твърда пръст;
  • подобрява дренажа и циркулацията на въздух в почвата;
  • позволява проникването на компоста и други органични съставки в почвата;
  • прекопаването прогонва вредните насекоми, които се хранят с корените;

Комбинираното садене е крйъгълният камък на органичното градинарство. Има много растения, които отблъскват насекомите и осигуряват естествена защита на други растения, които са по-уязвими.

Билката камшик отблъсква някои насекоми, които се хранят с доматите и картофите. Добре е да го засадите из цялата градина. Засадете последователно картофи и зелено зеле, за да намалите щетите от листояди. Чесънът от друга страна отблъсква ларвите на много вредни насекоми и може да се засади редом с всички други растения, освен с лука. Лукът пък отблъсква много различни насекоми и трябва да бъде разпръснат из градината. Когато в лехите с домати засадите магданоз ще решите проблема с появата на кафяво гниене.

Но някои растения са вредни едни за други, особено тези от едно и също семейство. Различни видове зеле не се засаждат сред ряпа или алабаш. Моркови и целина също не виреят добре в непосредствена близост.

Ароматни подправки могат да се засаждат в края на лехите. Засаждайте градината си с местни растения – те се нуждаят от по-малко вода и грижи, отколкото вносните.

Желаем ви удовлетворение и радост от вашата градина!

Ly/8mjhfx another surprising potential for ed https://justdomyhomework.com/ tech emotion-sensitive tutoring software
 
 

Остави коментар

Вашият email адрес няма да бъде публикуван Задължителните полета са отбелязани с *

Можете да използвате тези HTML тагове и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>